Потребителски Кредити - Същност

Какво представляват потребителските кредити?
Потребителските кредити са сравнително малки по размер, сравнение с ипотечните и други видове кредити. При почти всички кредити с изключение на потребителските, банката кредитор иска да знае къде отиват парите й. Потребителските кредити се характеризират със сравнително висока лихва от 8% до 16%, в зависимост от условията на различните български банки, периода за който трябва да върнете кредита не надвишава 10 години (най-често срокът е пъти по-малък). За потребителски кредит може да кандидатстват само физически лица с постоянен доход.

Изисквания за потребителски кредит:

Потребителските кредити се отпускат без обезпечение, като единствения “гарант” е вашия доход – трябва да сте на постоянен трудов договор или да имате легален страничен доход (от наем на недвижимо имущество, някакъв хонорар или свободна професия). В зависимост от дохода ви се определя сумата която банката ще ви отпусне, ако желаете по-голяма сума трябва да има страничен гарант (съкредитоискател) , така че сбора от доходите на вас и вашия съкредитоискател да може да обслужва кредита.

Ако кандидатствате за кредит с поръчител, ще трябва да отделите повече време за попълване на документите и останалите формалности по кредита, но за сметка на това лихвата която ще плащате е значително по-малка, отколкото при потребителските кредити без поръчител.

Ако желаете да кандидатствате за потребителски кредит, ви препоръчваме да се възползвате от безплатните консултационни услуги на:

Фирмени Кредити

Какво представляват фирмените кредити?
Фирмени кредити могат да получават всички юридически лица. Фирмените кредити се делят на два основни типа: корпоративен кредит и кредит за малкия и среден бизнес. Категорията в която попада вашата фирма зависи от нейния годишен оборот, като този критерии се определя индивидуално от банките. За да се класифицира един кредит като корпоративен някои банки изискват оборот от два милиона лева, но има и банки които изискват оборот от 1 милион лева.

Видове фирмени кредити:

Независимо дали банката ще ви отпусне корпоративен или кредит за малкия и среден бизнес, кредитът който ще получи вашата фирма може да бъде:

1. Инвестиционен кредит – С помощта на този вид кредит фирмата ще придобие дълготрайни активи (независимо дали са материални или нематериални). Като цяло този вид кредити са с по-малка лихва, но за сметка на това и периодът за който трябва да изплатите кредита е по-малък.
2. Кредит за оборотни средства – Целта на този тип кредит е да финансира текущите нужди на фирмата ви. Съществуват два под вида: кредит за оборотни средства с обезпечение и кредит за оборотни средства без обезпечение, разликата между тях е размерът на кредита който банката ще ви отпусне, ако нямате нужда от голяма сума пари може да кандидатствате за кредит без обезпечение, като имате в предвид, че банката рядко ще ви отпусне над 50 000 лева.
В случай че се нуждаете от повече пари, добре е да се насочите към кредит със обезпечение, като сумата която ще получите се определя от “залогът” който ще предложите на банката. За обезпечение може да послужи недвижим имот собственост на фирмата, или трето физическо или юридическо лице. Освен недвижимо имущество за обезпечение може да послужи и паричен депозит на фирмата, както и други активи на фирмата, като стоки, машини и други съоръжения.
За разлика от инвестиционните кредити, кредитите за оборотни средства са със сравнително по-голяма лихва, но това зависи от условията на банката кредитор.

За да получите повече информация ви съветваме да се потърсите кредитен консултант, който ще ви улесни и при изборът на банка кредитор. Препоръчваме ви безплатните консултационни услуги на “Кредит Навигатор”.