Търсите банков кредит, за да финансирате закупуването на дълго избирания от вас апартамент.
Покупката е спешна – цената е добра, всички ви пресират, продавачът щял да се откаже..
Ходенето по мъки започва! Търсите начин да излезете от работа и се отбивате до най-близкия банков клон.
Пред вас застава приятен, любезен банков чиновник. Обещава ви небето и звездите и каквото и да кажете кима утвърдително!
Възнамерявахте да видите офертите и в други кредитни институции, но сега ви правят специално предложение…и то важи само до днес или утре. Лошо няма! Тръгвате позитивно настроен и с твърдата увереност, че няма невъзможни неща за тази финансова институция. Договорката е направена! Остава само да благоволите да усвоите заема!
Капарирате жилището. Внасяте 5-10% от крайната цена се запътвате доволен в банковия клон с финализирания предварителен договор, за да си вземете кредита.
Заем обаче няма! Ама как така??? – Това е тема на съвсем друга статия… От тази трябва да запомните следното:
ПО НИКАКЪВ НАЧИН не депозирайте предплата за имот, ако не сте убедени, че кредита ви е одобрен!
Запомнете!
• Любезното отношение на банковия чиновник НЕ гарантира вашият заем!
• Шестото чувство НЕ винаги е сигурност за правилен подбор на кредитен продукт или институция.
• Важно е да знаете какво да питате. Защото, ако не сте наясно с правилните въпроси – няма да получите нужните отговори.
Трябва да знаете още, че има банки…
• Където ипотечните консултанти са длъжни да входират определен брой заеми за определено време. За тях най-интересно е вашият Единен Граждански Номер – за да го регистрират и да „изпълнят плана“. Важен е входът! Краят…не е важен.
• Където ипотечните консултанти са длъжни да реализират определен брой сделки на месец и дори на ден! За тях е най-интересно е да вземат подписа ви върху максимален брой от актуалните оферти на банката. За тях не представлява интерес дали продуктите са ви потребни, дали имате финансова изгода от тях или напротив – набутват ви. За тях важното е да реализират – сега, веднага и възможно най-голям брой.
Не се подлъгвайте по евтини номера!
• Не вярвайте на думи! Винаги искайте писмено доказателство за обещанията – кредитен сертификат, погасителен план. Не си тръгвайте, без нещо в писмен вид и ще забележите как предложението придобива съвсем различни параметри.
• Бъдете наясно какво е задължително и какво не съвсем… Незадължителните екстри обикновено ви товарят с допълнителни разходи. Винаги искайте да се запознаете в писмен вид със задължителните условия, на които трябва да отговаряте, за да кандидатствате за даден кредитен продукт!
• Искайте договора си за кредит предварително! Повечето българи плащат ипотечен заем по-дълго от колкото са семейни. Имате право да отделите нужното време за документа, с който се “жените” за една финансова институция докато смъртта ви раздели.
• И като заговорихме за край – винаги имайте предвид, че отговорността за ипотеката не е свързана само с вас. При нещастен случай – ако сте пропуснали да направите нужните стъпки – вашето задължение не се погасява, а остава на децата ви!
Няма коментари:
Публикуване на коментар