Новата инициатива, която е основен предмет на разговорите между изпълнителния директор на Агенция по вписванията Виолета Николова и председателят на Института по вписванията и нотариата в Португалия Антонио Фигейредо, представлява проект „фирма за 1 час”. България и Португалия ще кандидатстват съвместно пред Европейската комисия, като ще представят изготвянето и реализирането на съвместния си проект „фирма за един час”.
Г-н Антонио Фигейредо и двама експерти по регистрите, представители на Института по технологиите и информатика и на Дирекцията за международни връзки на Мнистерство на правосъдието на Португалия са получили покана от Министерство на правосъдието и на агенцията по вписванията за посещение в България.
Португалия получи специален приз за проекта „фирма за 1 час” от Световната банка за реформаторство и новаторство, поради водещата позиция при бързо и ефективно предоставяне на услуги в областта на регистрите. Страната е първа в Европейския съюз, която въвежда пълна електронизация на всички регистри. С електронната система португалският Институт по вписванията и нотариата, под чиято юрисдикция са всички основни регистри, успява да постави още един рекорд – извършва покупко-продажба на имот он-лайн само за 50 минути.
Идеята на проекта, с който ще се кандидатства пред Европейската комисия предвижда Португалия да съдейства с експертите си в областта на регистърното производство и да предостави ноу-хау за реализирането му в България с финансово обезпечаване на проекта от страна на Европейската комисия. Техническата процедура изисква депозирането на съвместния проект да се осъществи след месец май т.г. и до края на годината Еврокомисията да се произнесе във връзка с одобряването на проекта, което би дало възможност реализирането да стартира в началото на 2012 г. Самият проект „фирма за 1 час” и с въвеждането на пълната електронизация на регистрите при португалския Институт по вписванията и нотариата са постигнати някои съществени цели като:
• Минимализиране на разходите;
• Намаляване на бюрокрацията;
• Увеличаване на бързината на услугите и създаване на удобства по процедура за регистрация на фирма;
По този начин би се реализирала възможността на място в Агенцията по вписвания, Търговски регистър да бъде извършена процедура по регистрация на фирма в рамките на 1 час. С тези промени процедурата по регистрация на ЕТ, ЕООД или ООД ще изглежда значително по-опростена и бърза за българските предприемачи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар