Регистрация на ЕООД по ЗДДС

За да бъде един бизнес законен, първата стъпка е да извършим регистрация на ЕООД. Процедурата не е много сложна, но изисква попълването на много документи като се почне с формулярите, които се изискват за регистрация на ЕООД в Търговския регистър и се стигне до регистрацията на фирма по ЗДДС. Според законодателството на Република България, регистрацията на фирма по ДДС  се съобразява и урежда с отделен закон – Закона за данъка върху добавената стойност.

След извършването на регистрация на фирма  и вписването й в Търговския регистър, всяка нова фирма има две възможности:

Да се регистрира веднага доброволно по  чл. 100, ал.1 от ЗДД
Да се регистрира след реализиран  облагаем оборот над 75 000 лв. за последните 12 месеца (чл.96, ал.1 от ЗДДС). В този случай в рамките на не повече от 14дни от датата на достигане на  този оборот, трябва да се подаде заявление за регистрация по ЗДДС.
Законът за данък върху добавената стойност  визира  основно правилата и задълженията на фирмите относно съответните режими на облагане на стоките  при тяхното свободно движение  между териториите на държави членки на ЕС.

Процедурата по регистрация на ЕООД по ДДС е доста специфична и отговаря на отделни специфични разпоредби на закона относно задълженията на всяка фирма след извършване на регистриране на новото ЕООД по ДДС. След тази регистрация всяка фирма е длъжна да начислява Данък добавена стойност за всяка стока, която подлежи на такова облагане, като обаче придобива правото на приспадане на данъчен кредит за закупеното от нея.

Независимо дали след регистрация на фирма в Търговския регистър веднага по желание ще се извърши регистрация по ЗДДС или по-късно, задължително е нужно стриктно  ежемесечно да се следи оборота на фирмата. Ако се извършва износ, оборота от него се следи отделно. За облагаем оборот от 75 000 лв, който е задължителната граница, изискваща регистрация на фирма по ЗДДС,  се приема сумата  от данъчните основи на реализираните стоки и услуги.

Ако фирмата не е регистрирана по ЗДДС и реализира стока или услуга като получи авансово плащане за нея преди регистрацията по ЗДДС, а правото върху стоката е прехвърлено или извърши дадената услуга след регистрацията по ЗДДС, задължително се начислява ДДС върху данъчната основа на доставката.

Санкциите при неспазване на закона са сериозни и е добре да се знае, че ако фирма не подаде необходимите документи и не направи постъпки за регистрация по ЗДДС след реализиране на 75 000 мв. облагаем оборот,  ще се наложи да се регистрира принудително като за дата на регистрацията ще се смята датата на връчване на ревизионния акт, който връчват данъчните.


Няма коментари: