Всичко за процедурата по регистрация на фирма

В Търговския закон съществуват два вида търговски дружества – дружества на капитала (ЕООД, ООД, ЕТ, АД, обединения от дружества – консорциуми, холдинги) и дружества на труда ( събирателни и командитни).

За започване на малък бизнес е препоръчително регистрация на фирма, тип капиталово дружество – ЕООД или ООД.

Ето как се прави:

Въпреки, че процедурата по регистрация на фирма ще Ви излезе по-евтино ако си изготвите документите сами, това не е препоръчително, тъй като съществува риск да не изготвите правилно дружествения договор или учредителния акт, както и да не попълните правилно решението за регистрацията и съпътстващите декларации. Отделен е въпросът, че се правят и много грешки при внасяне на уставния капитал. Ако това се случи от Търговския регистър ще Ви бъде поставен отказ с указания, които трябва да бъдат изпълнени. Следва ново подготвяне на докуменитите, нови разходи по нотариус и по банки и същественото – нова държавна такса, която за капиталово дружество е в размер на 160лв. Затова по-добрият вариант е да се обърнете към юрист, за да не плащате двойно и да не губите време.

Днес повечето адвокатски кантори предлагат услуга по регистрация на фирма, също така има специализирани фирми занимаващи се именно с това, така че не е трудно да намерите професионална помощ. Най-лесният начин е да се влезне в интернет и да се вземат телефоните на някои адвокатски кантори и професионални фирми извършващи тази услуга, след което да им се обадите и да се информирате за цени, срокове, в които може да бъде извършена регистрацията, както и други подробности, които Ви интересуват. Ако Ви задоволят условията и цената за услугата по регистрация на фирма, може да пристъпите към подготовка на документите. Ще е необходимо да се внесат задължителните държавни такси, за да бъде извършена услугата.

При положение, че сте решили да регистрирате ЕООД, ето малки подробности какво представлява: ЕООД е еднолично дружествоество, с ограничена отговорност, в което едноличен собственик на капитала сте само Вие. ООД е дружество, в което участват двама или повече съдружници, с еднакви или различни дялови капитали и права. Ако сте решили да извършите регистриране на фирма в съдружие, трябва със съдружниците в дружеството предварително да сте определили дяловите си вноски, името на дружеството, за да се провери свободно ли е, управителят на дружеството (това могат да бъдат и двамата съдружници заедно и поотделно или трето лице, което не е съдружник в ООД-то). След това се изготвят дружествените документи, в които се регламентират всички права и задължения на съдружниците и управителя. Тук се определят капиталовите дялове на съдружниците, управителния съвет на фирмата, как ще бъде разпределена печалбата след това и т.н.

Всични необходими документи и образци, както и квитанции от платена държавна такса се подават в Търговския регистър към Агенция по вписванията. Там длъжностно лице разглежда така подадените документи и постановява отказ или вписване на фирмата ви. След регистрацията се издава Актуално състояние от Търговския регистър, в което са описани всички данни на дружеството и ЕИК /това е единен идентификационен код на фирмата, които задължително се изписва на фактури и е необходим за търговската дейност на дружеството/.

Няма коментари: